Polub nas na Facebooku

Organizator:

Partnerzy:

DZIAŁAJ

BĄDŹ

AKTYWNY

Szczęśliwi mężowe chętniej robią badania przesiewowe

 

Według najnowszych badań, mężczyźni, którzy są w szczęśliwym związku małżeńskim z wysoce wykształconymi kobietami, częściej poddają się badaniom przesiewowym pod kątem raka jelita grubego.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago poddali badaniom ponad 800 par i stwierdzili, że w ciągu ostatnich 5 lat, żonaci mężczyźni w wieku powyżej 55 lat o 20 % częściej poddawali się kolonoskopii niż panowie nie będący w związku małżeńskim. Dla szczęśliwych małżeństw ten wskaźnik wzrasta do 30 %, natomiast wynosi on aż 40 % u mężczyzn, których żony były wysoko wykształcone.

 

W niedawnym komunikacie prasowym, kierownik badań William Dale, szef geriatrii i medycyny paliatywnej na Uniwersytecie w Chicago, powiedział, że "Kobiety są uważane za osoby kontrolujące kapitał zdrowia w większości gospodarstw domowych. Działają one jak strażniczki bram zdrowia, nadzorują wybory zdrowotne mężów i kierują decyzjami w tym temacie. Ich decyzje wpływają na obydwie osoby w związku."

 

Co ciekawe, w przypadku kobiet w związku małżeńskim, szczęśliwym lub nie, nie zanotowano znaczących różnic w porównaniu z niezamężnymi kobietami. Poziom wykształcenia mężów także nie wydaje się wpływać na wskaźnik ilości przeprowadzanych badań przesiewowych u osób w związku.

 

Dr Dale ma hipotezę, że kobiety czerpią mniej bezpośrednich korzyści dla zdrowia wynikających z małżeństwa. "Podejrzewamy, że większe znaczenie mają alternatywne źródła wsparcia, takie jak przyjaciele i inni bliscy," powiedział.

 

Badanie to pokazuje ważne informacje, ponieważ, jak sugeruje Dale, "lepsze zrozumienie roli małżonków może nam pomóc poprawić współczynniki badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego." Te wnioski są cenne także dla innych działań zdrowotnych, takich jak zaprzestanie palenia tytoniu i zachęcanie do aktywności fizycznej.

 

 

źródło: www.beseengetscreened.com

 

 

Są już z nami:

Patronat honorowy:

Partnerzy:

Wspierają nas:

Patroni medialni:

Kontakt:

ABK Grupa, tel.: +48 22 401 22 16, e-mail: kontakt@rakjelita.pl

„Rak Jelita Polska”, strona www oraz podmiot prowadzący program nie są odpowiedzialne za jakiekolwiek medyczne usługi, zabiegi, diagnozy lub leczenie.

To lekarz lub lekarze prowadzący pacjenta są wyłącznie odpowiedzialni za przeprowadzenie i stosowanie usług oraz zabiegów medycznych.

Wyłączną wolą lekarza lub pacjenta jest skorzystać lub nie z informacji oferowanych w ramach „Rak Jelita Polska”.

 

Informacje zawarte na stronie „Rak Jelita Polska” mają stanowić podstawę do budowania świadomości choroby. Wszystkie materiały są wyłącznie informacyjne

i nie mają intencji ani zamiaru zastępowania usług medycznych specjalistów oraz nie mogą być jako takie traktowane.

 

 

ABK Grupa 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.abkgrupa.pl